OPRAVDU DOBRÁ KÁVA V BIO KVALITĚ NEMUSÍ BÝT POUZE ZNÁMÁ ZNAČKA

19.08.2022 13:30

MÁTE RÁDI OPRAVDU DOBROU KÁVU?

Přijďte si k nám vybrat.

(Všechny námi nabízené kávy a jejich ceny naleznete na https://www.jedensvet.org/orientacni-ceniky-produktu/ )

JAKOU KÁVU SI DOPŘÁT PODLE ITALŮ A KDY

Italové jsou velmi přísní ohledně toho, kdy se konzumuje který druh kávy. Cappuccino je v pořádku na snídani nebo jako dopolední káva, v odpoledních hodinách se však stává přijatelným pouze espresso. Po velkém jídle si ale můžete objednat i „caffè corretto“, espresso s trochou grapy či jiného destilátu.

JAKOU KÁVU SI MŮŽEME PŘIPRAVIT DOMA NEBO OBJEDNAT V KAVÁRNÁCH?

PICCOLO. Tento název se vžil pouze v České republice, správně jde o espresso. Čeští kavárníci a restauratéři slovo přejali od italských turistů, kteří slovem piccolo označovali velikost žádaného nápoje, tedy 30 ml.

ESPRESSO, pro které je typická silná chuť, bohatá a hustá kávová pěna (crema), je připravováno s pomocí pákového či automatického kávovaru obvykle ze 7 gramů kvalitní, čerstvě namleté kávy a 25–30 mililitrů čerstvé vody. Příprava v kávovaru trvá cca 25 vteřin.

ESPRESSO DOPPIO NEBO TAKÉ DOUBLE SHOT je dvojitou dávkou espressa ze 14 g kávy v jednom šálku. Doppio, které má tedy zhruba 60 mililitrů, se zpravidla podává v cappuccinovém, 150mililitrovém šálku. K takto silné kávě by mělo být podávání vody na zapití samozřejmostí.

RISTRETTO je velmi silná a intenzivní káva, jež má na rozdíl od espressa menší objem vody, a to 20 mililitrů. Příprava ristretta je stejná jako u espressa, jen s nižší dobou průtoku vody. Na extrakci potřebuje kávovar cca 15-18 vteřin.

AMERICANO je espressem, které je dolité horkou vodou. Zpravidla bývá tento poměr 1:5. Ředěním espressa v poměru 1:1 se pak připravuje rovněž kávový nápoj, nazývaný lungo. Nepřijatelné je připravovat takto velkou kávu pouze z kávovaru – příliš dlouhá doba extrakce výsledný nápoj znehodnotí.

CAPPUCCINO má celkový objem 150 až 180 mililitrů. Jeho základem je klasické espresso, teplé mléko a mléčná mikropěna. Mléko pro přípravu cappuccina by mělo být plnotučné, jeho teplota při šlehání by neměla přesáhnout 70 stupňů Celsia.

FLAT WHITE se připravuje podobně jako cappuccino. Základem tohoto nápoje je kromě teplého mléka a mléčné mikropěny také dvojitá dávka espressa, tedy espresso doppio.

LATTE MACCHIATO má objem zhruba 250 mililitrů. V tomto v Čechách populárním kávovém nápoji hraje důležitou roli mléko, které se nejprve napění a do něj se pomalu přilévá klasické espresso. Správně připravené latte macchiato se skládá ze tří vrstev – z kávy, mléka a mléčné pěny, které jsou od sebe opticky oddělené.

CAFFÉ LATTE je původem z Francie, kde je podáváno jako café au lait. Nejčastěji se podává ve větším porcelánovém hrnku a bez oddělených vrstev.

CAFFÉ MOCHA je variantou café latte. Jedná se o kombinaci espressa, čokolády a mléčné pěny. Připravuje se v objemu 250 mililitrů, je doporučeno (a v mnoha kavárnách i rovnou podáváno) se šlehačkou. U správně připraveného mocha budete jen stěží odhadovat, kde končí chuť kávy a začíná chuť čokolády.

ESPRESSO MACCHIATO je espressem připravovaným v 80mililitrovém šálku, které má ve středu hladiny malé množství mléčné mikropěny. Macchiato může být také ozdobeno latte artem, tedy obrázkem na povrchu pěny. Častým prohřeškem je výslovnost tohoto nápoje. Nejde o „mačáto“ či „machiáto“, nýbrž o „makjáto“.

VÍTE JAKÝ DRUH KÁVY SI VYBRAT?

Kávovník patří do botanické třídy rubiace a řádu coffea. Pro získávání kávy se z četných druhů coffea ve skutečnosti používají dva druhy:

ARABIKA A ROBUSTA.

Arabica je jemnější z nich. Své jméno získala díky tomu, že ji Arabové v 15. století dovezli z východní Afriky do Arábie. Obsahuje pouze poloviční množství kofeinu (1,5 %) než Robusta (3 %) a má výtečné aroma a mírně nakyslou chuť.

Robusta je naproti tomu silnější a výraznější, díky vyššímu obsahu kofeinu je povzbudivější a je mírně nahořklá.

ODLIŠNÉ ZPRACOVÁNÍ

Kávové třešně se nedají dlouho skladovat, proto se krátce po sklizni dále zpracovávají. V zemích beze srážek se tradičně rozprostřou venku a za pravidelného obracení se suší na tropickém slunci tak dlouho, až se zrna dají snadno vyjmout ze slupky a dužniny, tj. až 4 týdny.

Tam kde celý rok prší, speciální stroje nejprve oddělí roztříděné, zralé plody na dužninu a zrna. Aby se odstranily zbytky slupek a dužniny, leží pak zrna 36 hodin ve vodě ve fermentačních nádržích. Vlastní rostlinné fermenty přitom zkapalňují zbytky dužniny, takže se následně v propíracích žlabech dají snadno z povrchu vypláchnout. Závěrečné sušení zrn je pak podstatně rychlejší.

Po suchém i mokrém zpracování se zrnka přeberou podle velikosti a barvy, aby se získala rovnoměrná kvalita, naplní se do jutových nebo konopných pytlů (žoků) a naloží se na lodě. Pražení kávy tak probíhá až v zemi dovozce.

Během pražení se probouzí k životu až 800 aromatických látek, které dřímají v každém jednotlivém zrnku. Doba a teplota pražení jsou jemnými nástroji, kterými lze řídit chuť kávy. Teplo mění chemické složení zrna uvnitř, díky čemuž vzniká až 1000 nových látek.

Základní pravidlo zní: čím dále na jih, tím jsou zrna tmavší. Odstín barvy přitom závisí na teplotě a době pražení: čím vyšší teplota a doba pražení, tím je káva tmavší. A čím tmavší, tím výraznější je chuť kávy.

 

NAŠE POSLEDNÍ RADY JAK SI VYCHUTNAT OPRAVDU DOBROU KÁVU

I MLETÍ MŮŽE BÝT UMĚNÍ, DŮLEŽITÁ JE I KVALITA VODY

Aby se mohlo kávové aroma plně rozvinout, kávová zrna je třeba umlít – nejlépe krátce před přípravou. Na kvalitě mlýnku velmi záleží. Měl by mít kotoučové nebo kuželovité mlecí zařízení, u kterého se dá nastavit stupeň mletí.

Čím jemněji je káva umleta, tím rychleji se uvolňují její složky. A každý stupeň mletí přináší jiný výsledek. Proto se musí například turecká káva mokka mlít jemněji než všechny ostatní druhy kávy. Oborníci připouštějí zrnitost 0,1 mm.

Pro espresso platí druhý stupeň jemnosti 0,2 mm. Překapávaná káva již potřebuje 0,3 mm, aby byl výsledek co nejlepší. Správně se hovoří o intenzitě mletí 1 až 3.

A jak poznáte špatně zvolenou hrubost po mletí kávy? Káva může mít slabší chuť nebo chutnat trpce.

Ve výsledné chuti kávy sehrává důležitou roli i kvalita vody. Chcete-li si dopřát skutečně lahodnou kávu, vsaďte ideálně na filtrovanou vodu.

Výslednou chuť kávy lze vylepšit i tím, že si ji uděláte do předem nahřátých šálků. Jde o to, aby káva neutrpěla teplotní šok a kromě chuti si udržela i bohatou cremu. (Tip: Pokud doma nemáte ohřívač šálků, můžete před přípravou espresa do šálku nalít horkou vodu a po minutě ji zase vylít.)

KDY KÁVU IDEÁLNĚ PÍT?

Účinky kofeinu v našem těle mohou přetrvávat až 6 hodin po jejím vypití. Proto byste poslední šálek měli vypít brzy odpoledne, abyste v noci dobře spali.

U mladých lidí káva nejlépe funguje v ranních či dopoledních hodinách. Podle odborníků se tak vyplatí, když si ji vypijí před důležitým testem či nějakou jinou aktivitou, kdy se budou potřebovat více soustředit.

Nicméně není doporučováno pít kávu nalačno, protože stimuluje i produkci kyselin v žaludku, což může u některých jedinců vyvolat dráždění či pálení žáhy. Pití kávy nalačno také zvyšuje až o 50 % hladinu krevního cukru, pokud tak lidé budou činit pravidelně, zvyšuje se u nich významně riziko onemocnění cukrovkou 2. typu.

Starším dospělým pak káva svědčí i v odpoledních hodinách, kdy u nich začíná docházet k přirozenému poklesu aktivity.

Přijďte si k nám vybrat.

OPRAVDU DOBRÁ KÁVA NEMUSÍ BÝT POUZE ZNÁMÁ ZNAČKA

 

Kontakt

JEDEN SVĚT o.p.s. - ředitelka Magdalena Jelínková

obchudekjs@seznam.cz

Korunní 1440/60
Praha 2 - Vinohrady
120 00
Česká republika

Tel. +420 733 538 680

www.facebook.com/ObchudekJednohoSveta

IČO: 26214521
DIČ: CZ26214521
Bankovní spojení:
Fio banka 2701466320/2010

Vyhledávání 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode E-shop